Kurt Cobain: Azt a keservt
prilisban volt tz ve, hogy Kurt Cobain ngyilkos lett. A drogelvonbl szktt, vsrolt egy vadszpuskt, egy akkora adag heroint, hogy egy lnak is sok lett volna, rt egy bcslevlflt s sztloccsantotta az agyt.
Magyarorszgon nem voltak vforduls megemlkezsek, ahogy Nirvana-kultuszrl sem beszlhetnk, de azrt, gyanthatan rajongk jvoltbl, megjelent kt knyv: karcsony elõtt egy letrajz, nemrgiben a Naplk. Sajnos egyik sem az igazi (lsd keretes rsunkat). letrajzban mg mindig Michael Azerrad Come As You Are-ja az etalon, amely 1993-ban jelent meg elõszr, Cobain jvhagysval s kzremûkdsvel, a halla utn egy zrfejezettel kiegszlve.
Ismerjk az autorizlt, hivatalos letrajzok htultõit, Azerrad knyvbõl sem hinyoznak, de mg gy is, azta is veri a tbbi biogrfit. Mellette szl, hogy a szerzõ - a Cobain ltal amgy nagyon nem kedvelt Rolling Stone munkatrsa - el tudja vlasztani a lnyegest a lnyegtelentõl, a hitelest a lgbõl kapottl, ellenll a szenzciknak, hangzatos kijelentseknek s melodrmai fordulatoknak (utbbi kettõ tpushiba az effle letrajzokban); nem l vissza az adatkzlõk, elsõsorban fõhõse bizalmval, de nem fogadja kritiktlanul minden informcijukat. s remek a kpanyaga. A Nirvanrl s tagjairl az idõk sorn felrppentett sok sztori igazsga erõsen ktes, ellenõrizhetetlen, de Azerradnak sikerlt kompakt, egszben meggyõzõ s jellemzõ trtnetet sszeraknia, ami nem kis teljestmny, hiszen se szeri, se szma a legendknak, a szemtank szmos vltozatban keringõ, kisznezett, tlfnyezett beszmolinak, a lapokban megjelent fikciknak, Krist s Kurt olyan interjinak, a bandt bemutat sajtanyagoknak, amelyekben sportot ûztek az jsgrk hlytsbõl. (A jelek szerint nem tudtak olyan blõdsget kiagyalni, amit valaki be ne vett volna, hogy aztn exponencilisan terjedjen tovbb.)
s gondolhatjuk, hogy Cobain halla utn szabadult csak el igazn a pokol. Akkor jttek elõ az ltalnos iskolai osztlytrsak s pedellusok, harmadik szomszdok, tvoli rokonok s kzeli bartok. Akkor derlt ki, hogy Kurtnek, aki az utols hnapokban garniszllkba meneklt millis hzbl, s jformn mr csak a dlereivel rintkezett, legalbb annyi bartja volt, mint Jzsef Attilnak. Mint megannyi ngyilkosjellt, Cobain is
figyelmeztetsek s vszjelzsek
sokasgt kldte krnyezetnek, mg vgl gy tekintettek r, mint a farkast kilt fira. Egyfelõl remnytelen esetnek lttk, akin mr gysem lehet segteni (kivlt, hogy nem is hagyja), msfelõl nem gyõztk szuttyongatni, hogy vllaljon minl hosszabb, minl tbb orszgot rintõ turnt, lpjen fel megagzsirt megafesztivlokon, menjen fotzsra, adjon interjkat, szerepeljen a tvben. Mindezekhez akkor mr nagyon sok embernek fûzõdtt komoly egzisztencilis rdeke - kztk Cobainnek is, aki attl fogva, hogy meggazdagodott, rettegni kezdett az henhalstl. Amg kartondobozban meg a kzlekedsre amgy sem alkalmas kocsijban lakott, nem aggasztotta a jvõ. Soha nem volt alkalma megtanulni bnni a pnzzel, s pni rmletbe esett a csillagszati bevteleivel szemben ll csillagszati kiadsai lttn. Szve szerint semmilyen promcit, fesztivlt, turnt nem vllalt volna, egy letre elege lett a menedzserek lomturnibl (9 orszg, 42 nap, 38 fellps), a szabadtri fesztivlokbl, ahol mindig kriminlis volt a hangzs (elg belehallgatni a readingi kalzfelvtelekbe), a szzezres koncertekbõl a sportcsarnokokban, ahol mr nem a sajt kznsgknek jtszottak, hanem egy arctalan tmegnek, amely a hres rocksztrra fizetett be, s a No1 szmot akarta hallani (Smells Like Teen Spirit), amit a Nirvana mr hallosan utlt. Elsõ arnafellpskn Cobain beindult a hangzstl, s belevetette magt a tmegbe, de ahelyett hogy flemeltk s kzrõl kzre adtk volna, levittk a fldre, rezte, hogy a zsebeiben turklnak, valaki megttte... a biztonsgiak mentettk ki, s ezennel vget rt a stage diving felhõtlen korszaka. s tudomsul kellett vennik, hogy soha tbb nem jtszhatnak klubokban. Szõttek mg vad terveket arrl, hogy csinlnak egy durva punk-rock lemezt, ami kibuktatja õket a mainstreambõl, vissza az elveszett denbe. De persze ez ppgy agyrm volt, ahogy az den sem ltezett. "cska furgonok, olcs hangszerek, zrlatos erõstõk, rmesen szlt az egsz, csak a sajt ksztsû trikk eladsbl kerestek annyit, hogy legalbb a benzin- s a kosztpnz meglegyen... 88-as kaliforniai turnjukon egy maroknyi lzengõnek jtszottak kocsmkban, j pr koncert el is maradt, mert nem volt kznsg; 89-ben haveri klcsnbõl meg Kurt akarnoksgbl kijtt elsõ nagylemezk, a Bleach. Legjobbkor: a grunge-nak meg seattle-i hangzsnak nevezett zenre ekkoriban tmadt fel az rdeklõds. Gyakorlatilag minden tmenet nlkl, a semmibõl szktek az egekig.
Kurt s Chris (Krist) Novoselic gyerekkori bartok, mindketten egy Aberdeen nevû porfszekbõl jttek, ami 150 mrfldre van Seattle-tõl. A helyrõl legyen elg annyi, hogy amikor a horvt emigrns Novoselic csald oda-kltztt Kalifornibl, Krist olyan slyos depressziba esett, hogy egy vre haza kellett kldeni a horvt rokonokhoz. Cobain kzposztlyhoz trleszkedõ fehr aljanpnek nevezte sajt csaldjt, amely a sportot s a helyi faipart favorizlta a kreatv tevkenysgekkel szemben (ez mr csak azrt is klns, mert Kurt vilgletben girhes s beteges volt); mûvszi elismerst csak egyszer aratott otthon: egy megszlalsig hû Donald kacsval. De nem sokig lvezte szlei szeretõ tmogatst, mert nyolcves korban elvltak, s a fira egyikk se formlt ignyt. vekig hnydott egyik rokontl a msikig, aztn hol iskolatrsaknl lakott, hol csvezett. Az utols vben kimaradt a kzpiskolbl, mert a sok hinyzs miatt gysem tudott volna lerettsgizni. Az iskola ugyanolyan knnyen mondott le rla, mint a szlei. Senkinek nem tûnt fel (vagy senkit nem zavart), hogy sugrzan s sokoldalan tehetsges, festett, rajzolt, kollzsokat, kpregnyeket, szobrokat, installcikat ksztett; lnyegben autodidaktaknt megtanult dobolni, gitrozni, nekelni, zent szerezni s szveget rni. Valsznûleg azrt kttt ki a zennl, mert az õ trsadalmi helyzetben ez volt a legelrhetõbb kitrsi pont.
Bunkesztnibl meneklt. Elsõ kiadjuk s mltatik a romlatlan tanyasi õserõt lttk bennk, magyarul suttykat, s Kurt egy leten t nem gyõzte bizonygatni, hogy õ nem vrs nyak, szexista, brdolatlan bunk. De... mg Courtney Love szerint is (akit szintn nem az intellektusrt szeretnk) el-kpesztõen mûveletlen s alul-olvasott volt. Zenei (mrmint pop-zenei) ismereteit is csak lassan s nehezen szedte ssze, minden egyebet illetõen pedig tragikusan tjkozatlan maradt. Tragikusnak mondom, mert j eszû s kivtelesen rzkeny srcknt sokat agyalt a vilg dolgain, hogy aztn hossz s keserves munkval feltallja a spanyolviaszt, mit sem tudva arrl, hogy mr az korban is... A Nevermind betse utn megnylt elõtte a lehetõsg, hogy szabadon alaktsa az lett, ptolja, ami kimaradt, brmit megtegyen, vagy ne tegyen egyltaln semmit. m pp akkoriban keveredett egyre szorosabb viszonyba lete hõsnõjvel. ' nevezte gy: heroina.
Kzkeletû vlekeds, hogy Kurt Cobaint a drogfggse vitte a srba 27 vesen, ugyanannyi idõsen, mint Janis Joplint, Jimi Hendrixet, Jim Morrisont. Jl hangz rocklegenda: npuszttan, gyorsan lni, nagy lngot vetni, blablabla. Ha sszekapjuk magunkat, sokkal tbb tllõt tudunk megnevezni, mint ahny ldozatot. Csak a halottakat jobban szeretjk. Utlag. Amg lnek, megvets sjtja õket, s van, ami mg puszttbb a szernl:
a nulla tolerancia, a szz szzalk kpmutats
trsadalma. Egy kiterjedt drogkultra, ahol egy olyan nemzedk l a vezetõ posztokon, amelynek tlnyom rsze hasznlt (hasznl) valamit, ahol filmek, zenk, knyvek tmege foglalkozik meglehetõs nyltsggal a trggyal, mint ami termszetes rsze az letnek. Mrmint a drog. De nem a drogos. ' a vilg szemben pria, szerettei a szart is kitapossk belõle, zsaroljk, fenyegetik, kitasztjk, elviselhetetlen bûntudatot, ngyûlletet keltenek benne, meg persze paranoit. Kurt s Courtney, a boldog heroinista szerelmespr lett vgl pokoll tette az ldzs, mindketten azt akartk, hogy a msik jjjn le a drogrl, amelyet egymst kijtszva szereztek be, nha ugyanattl a dlertõl, s kln mentek a detoxba. jra meg jra. Alig hihetõ, de a mregdrga klinikkon, ahol annyi egy nap, mint egy luxusszllban, a megvons fizikai tneteinek enyhtsbõl s csoportterpibl ("Gizi vagyok. Heroinista.") llt a kezels, illetve kiregedett hippik hzaltak drogkarrierjk trtnetvel a betegszobkban. A legjobb esetben foglalkoztak Kurt rejtlyes gyomorpanaszaival is, amelyeknek soha nem talltk meg az okt. De sehol nem talltam nyomt annak, hogy felfigyeltek volna a depresszijra. Ami egyre slyosbodott, rszben a drogok miatt, amelyekkel krlni prblta. "Brcsak lenne valaki, akitõl tancsot krhetnk. Valaki, akinek kinthetnm a lelkem, mgsem reztetn velem, hogy nyomorult vagyok, akinek elmagyarzhatom, milyen bizonytalansgok knoznak... Brcsak megmagyarzn valaki, mirt nem vgyom mr arra, hogy brmi jat tanuljak. Hov lett az az energia, ami azelõtt mrfldeken s heteken t hajtott, hogy valami jat, valami mst talljak?"
1994 mrciusban egy ngyilkossgi ksrlet utn - a szmtalan heroin OD utn ezttal gygyszer plusz pezsgõ - merlt fel elõszr komolyan a pszichoterpia lehetõsge, persze csak a drogelvons utn. A Nirvana menedzserei, gyvdei, kiadi, Courtney s a banda egy pszichiterrel kzsen kszltek rajtatni Kurtn, de Krist riasztotta a bartjt. Mrcius 25-n, ezttal Krist s Dave nlkl, akiknek valsznûleg nem szltak, mgis sszelt a nagy szmonkrõszk: amikor Cobain egy bresztõ lvs utn lement, ott tallta õket a nappaliban. Szerzõdsbontssal, vlssal, a gyereklthats megvonsval fenyegettk. Merõ j szndkbl. Kurt halla utn ezt nevezte a bûnbn Courtney "tough love"-nak ("rted haragszom...", nagyjbl). Hrom nap mlva Cobain megkezdte ki tudja, hnyadik elvonkrjt. jabb hrom nap mlva hazaszktt. Azonnal keresni kezdtk, de csak egy ht mlva talltk meg: akkor mr hrom napja halott volt.
Ennek tz ve
Egy narks rockzensszel kevesebb..., rdekel ez mg valakit? A maga idejben a Nirvana felforgatta a tnczent, de nmi zavar utn visszallt a rendes zletmenet. Nincs mg egy iparg, ahol nulla hozzadott rtkkel (tehetsggel, kreativitssal) lehet hatalmasakat kaszlni. A nyolcvanas vek posvnyban egytt dagonyzott a rg halott rock, az õszinte, kõkemny antitzisnek sznt, de komikusan agyatlan metl, a nylas new age, az ideolgik mentn szervezõdõ, de zeneileg tbbnyire msodlagos alternatv s a virulens diszk; a rap mr ltezik, de csak a gettban. A punk mozgalomknt kiment a divatbl, de helyi szinten megõrizte hajterejt, hiszen mindig lesznek dhs, lzad kamaszok, akik csapatba verõdnek a garzsban, az iskolban, a kisvrosban alakult zenekarok krl. A legjobbak kzlk a szomszd megybe vagy a nagyvrosi punkkrkbe is eljutnak. Ezen tl mr nem punk, hanem iparûzs. A stlusirnyzatok hvei elklnlõ klikkeket alkotnak sajt divattal, letformval, nyelvvel. Ezek nha lre mennek egymssal, de soha nem keverednek. s minden szereplõnek az az rdeke, hogy az elklnls fennmaradjon: a rajongknak identitst ad, fõknt pedig kiterjedt s jvedelmezõ httripart lehet r pteni. Ezt a status qut robbantotta szt a Nirvana, legalbbis egy idõre. Kurt Cobain tk sztnsen kereste s csinlta meg a sajt zenjt, amiben mindaz egytt van, amit szeret: a Beatles szvhez szl dallamossga, az õsrock s metl nyers, zz ereje, az alternatvok szabadsga, a punk pusztt lzadsa. s mg valami, ami utoljra lett meg, a harmincas vek nger dalnoka, Leadbelly rvn. A dalforma, ami egyidõs az emberisggel s mr az korban is... aminl azta sincs tisztbb, tkletesebb eszkz az rzelemkifejezsre. A Nirvana egyik legemlkezetesebb koncertjnek - Unplugged in New York - kt cscspontja van. A Leadbelly-zrdal (Where Did You Sleep Last Night), s ugyanez sajtban: a Pennyroyal Tea, ami az utols pillanatban, a helysznen szletett meg. Korbban is jtszottk mr, de akusztikus vltozatban sehogy sem akart sszellni. De Kurt ragaszkodott hozz, kemny csatkat vvott rte az MTV-vel, akrcsak Bowie, a skt Vaseline vagy a Meat Puppets egy-egy szmrt. Aztn a koncerten, amikor a Pennyroyal kvetkezett, vratlanul azzal llt elõ, hogy ezt inkbb egyedl jtszan el.
A Nirvana
alig pr vet ltezett. A semmibõl jtt, elsprõ sikere nemcsak a szakmt, a zeneipart rzta meg, hanem a bandt is. Kurt Cobainnek nem volt elg ereje, szellemi muncija, rzelmi biztonsga, sem elg ideje ahhoz, hogy feldolgozza. Nem tudta kivrni, hogy berjen. Pedig most mr j. Elmlt a hisztria, de mg mindig vannak s lesznek hvek, akik pusztn a zenrt hallgatnak Nirvant, s ha Kurt fejest ugrana a felhõjrõl, kzrõl kzre adnk a srgoly krl. |